Klimatyzacja do mieszkania – jaki system wybrać?

Decydując się na montaż klimatyzacji w mieszkaniu należy wybrać taki układ, który pozwoli cieszyć się wysoką wydajnością, jednocześnie zachowując niskie koszty zużycia energii elektrycznej. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń klimatyzacyjnych, które dostosowane są do różnorodnych pomieszczeń mieszkalnych. Co zatem wybrać, by móc cieszyć się chłodnym powietrzem w upalne dni?

Split a multi-split

To, z ilu pomieszczeń składa się mieszkanie oraz jak jest rozmieszczone ma bardzo duże znaczenie. W przypadku tak zwanych “kawalerek” albo mieszkań o małym metrażu poleca się zastosowanie systemu klimatyzacji typu split. Wspomniany system działa w oparciu o zewnętrzny agregat, który współpracuje z jednym wymiennikiem ciepła. Jest to komfortowe rozwiązanie, które w połączeniu z dzisiejszą technologią szybko i sprawnie zmieni temperaturę otoczenia.

Co jednak w sytuacji, gdy mieszkanie składa się z większej liczby pomieszczeń? W tym przypadku warto zastanowić się nad drugim proponowanym rozwiązaniem. System multi-split dedykowany jest do większych lokali, które wymagają instalacji kilku urządzeń chłodzących. W praktyce oznacza to możliwość montażu do pięciu klimatyzatorów wewnętrznych, które współpracują z jednym agregatem zewnętrznym. Jest to niezwykle cenione przez użytkowników rozwiązanie, bowiem nie tylko podnosi komfort życia, ale zapewnia także korzystanie z układu o wyjątkowej wygodzie użytkowania. Każda z jednostek wewnętrznych może być oddzielnie zaprogramowana, dzięki czemu użytkownik może dostosować temperaturę otoczenia do własnych preferencji.

Klimatyzatory – wiele rodzajów do konkretnych potrzeb

Architektura danego budynku nie zawsze pozwala na montaż tradycyjnych klimatyzatorów ściennych. W przypadku niestandardowych obiektów warto zwrócić swoją uwagę na pozostałe rozwiązania, które oferują dzisiejsze systemy klimatyzacji. Na rynku dostępne są klimatyzatory kanałowe, które maskują instalacje wprowadzając ją do wewnętrznych kanałów powietrznych ukrytych w ścianach. Oprócz tego na rynku znaleźć można klimatyzatory kasetonowe, które cechują się wysoką skutecznością, bowiem wtłaczane powietrze rozprowadzane jest jednocześnie w czterech kierunkach, co pozwala zwiększyć komfort korzystania. Dla nieco bardziej wymagających klientów stworzono także klimatyzatory podsufitowe oraz zaawansowane systemy chłodzące typu konsole Bi-Flow, które montowane są w miejscach przeznaczonych dla tradycyjnych grzejników.

Klimatyzacja do mieszkania – czy warto?

Obecnie klimatyzacja staje się powoli standardem wśród posiadaczy mieszkań – niegdyś koszt instalacji oraz serwisowania powodował, że była ona zarezerwowana dla nielicznych. Dziś z tej wygody może korzystać każdy, bowiem rozbieżność cenowa urządzeń dostępnych na rynku pozwala wybrać rozwiązanie dostępne na każdą kieszeń. Klimatyzacja może być używana przez cały rok, bowiem oprócz funkcji chłodzenia, z powodzeniem nadaje się do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych w chłodniejszych okresach. Oprócz tego zaletą takiego rozwiązania jest zawsze czyste i świeże powietrze, które nie tylko poprawia samopoczucie, ale także chroni zdrowie jej użytkowników.

Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań, klimatyzatory nie tylko są niezwykle wydajne, ale także zużywają bardzo mało energii elektrycznej, co nie nadwyręża domowego budżetu. Jest to inwestycja na lata, która poprawia jakość życia. Decydując się na zakup odpowiedniego systemu klimatyzacji warto zaczerpnąć opinii ekspertów, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie. Należy także pamiętać o regularnym serwisowaniu, bowiem cykliczna wymiana filtrów oraz czyszczenie układu sprawi, że urządzenia nie stracą swoich pierwotnych właściwości.

Podsumowując, montaż klimatyzacji jest opłacalnym zabiegiem, z którego skorzystają wszyscy mieszkańcy. Możliwość oddzielnego sterowania urządzeniami, czy cichy tryb pracy to tylko nieliczne zalety tego rozwiązania, które pozwalają cieszyć się świeżym powietrzem przez cały rok.

ZADZWOŃ