Klimatyzacja multi-split – dlaczego jest tak popularna

Najczęściej oferowanymi systemami klimatyzacji są układy split lub multi-split. Te drugie z powodzeniem instalowane są w obiektach złożonych z wielu pomieszczeń, takich jak duże obiekty komercyjne bądź biurowe. Co sprawia, że klimatyzatory multi-split są tak popularne?

Klimatyzacja split i multi-split

Klimatyzacja staje się standardowym elementem wyposażenia wnętrz nie tylko obiektów publicznych i komercyjnych, ale także prywatnych domów i mieszkań. Decydując się na montaż tego typu udogodnień z pewnością spotkamy się z wyborem jednego z dwóch oferowanych systemów klimatyzacjisplit oraz multi-split. Co różni te dwa systemy?

Klimatyzacja split zbudowana jest z jednego klimatyzatora wewnętrznego oraz agregatu zewnętrznego. Z kolei klimatyzacja multi-split, jak sama nazwa sugeruje, zbudowana jest z kilku jednostek wewnętrznych oraz jednostki zewnętrznej (agregatu). W ten sposób możemy optymalnie dopasować system klimatyzacji do wielkości obiektu oraz indywidualnych potrzeb użytkowników. W przypadku mieszkań producenci oferują od 1 do 5-6 jednostek wewnętrznych, co pozwala na utrzymanie odpowiednich warunków termicznych w całej przestrzeni użytkowanego lokalu.

Zalecanymi miejscami montażu klimatyzacji staje się salon bądź jadalnia oraz sypialnia. Są to pomieszczenia, w których spędzamy większość czasu. Wyposażenie ich w klimatyzację pozwoli na zdecydowanie większy komfort codziennego życia oraz odpoczynku w optymalnych warunkach klimatycznych dopasowanych do indywidualnych preferencji użytkowników. Co istotne, obecnie dostępne urządzenia są nie tylko funkcjonalne, ale także niezwykle wygodne w użytkowaniu. Doskonałym przykładem są klimatyzatory Toshiba, które wyposażone zostały w tryb cichej pracy, dzięki czemu pozwalają na zachowanie komfortowych warunków snu, nawet podczas intensywnej pracy nocą.

Klimatyzacja typu multi-split

Większe obiekty, gdzie chłodzeniu chcemy poddać kilka pomieszczeń, wymagają zastosowania systemu klimatyzacji typu multi-split. Pozwala on na połączenie tylko jednej jednostki zewnętrznej oraz kilku jednostek wewnętrznych klimatyzatora. Poszczególne parowniki układu instalowane są  w układzie równoległym oraz podłączane dwoma przewodami do skraplacza, który wyposażony został w sprężarkę chłodniczą zasilającą wszystkie jednostki wewnętrzne. Istnieje możliwość podłączenia bezpośrednio do jednostki zewnętrznej kilku jednostek wewnętrznych. Najczęściej w tego typu systemach pracuje do 5 jednostek wewnętrznych, jednak spotkamy się także z układami składającymi się nawet z 9 jednostek. W przypadku, gdy układ wymaga zainstalowania większej liczby klimatyzatorów, wystarczy w układzie chłodniczym zamontować specjalny rozgałęźnik oraz rozdzielacze czynnika chłodniczego.

Układ chłodniczy systemu klimatyzacji typu multi-split posiada zamontowany elektroniczny zawór rozprężny, który odpowiada za dawkowanie ciekłego czynnika chłodniczego, dostarczanego do parownika w zależności od jego obciążenia cieplnego. System multi-split posiada większy skraplacz oraz mocniejszą sprężarkę zabezpieczającą całościowe zapotrzebowanie chłodu dla wszystkich pomieszczeń, niż ma to miejsce w przypadku systemu split.

Zalety systemu multi-split

Jedną z zalet systemu multi-split jest tylko jedna jednostka zewnętrzna montowana na elewacji budynku, co w dużym stopniu wpływa na estetykę czy oszczędność przestrzeni. Wpływa także na energooszczędność i niższe wydatki inwestycyjne. Warto dodać, że klimatyzatory wewnętrzne w systemie multi-split mogą funkcjonować niezależnie – tzn. każdy z nich może zapewniać inną temperaturę w obsługiwanym pomieszczeniu.

Tego typu układy klimatyzacji doskonale sprawdzają się w hotelach oraz dużych obiektach komercyjnych czy biurowych, a obecnie coraz częściej również w prywatnych domach i mieszkaniach. Dzięki wyposażeniu systemu w pompy ciepła, klimatyzator można wykorzystać także do ocieplania przestrzeni  poprzez działanie układu w trybie ogrzewania. Jest to możliwe dzięki odwrócenia obiegu czynnika chłodniczego w układzie. Klimatyzacja staje się w ten sposób niezwykle funkcjonalna, możemy bowiem korzystać z niej nie tylko latem, ale w ciągu całego roku.

Systemy klimatyzacji typu multi-split dzięki wyjątkowej funkcjonalności oraz efektywności działania doskonale sprawdzają się w przypadku zapotrzebowania chłodniczego dla obiektów złożonych z kilku pomieszczeń. Jest to obecnie popularne rozwiązanie w przypadku dużych obiektów komercyjnych czy biurowych, a coraz częściej gości także we wnętrzach naszych mieszkań w znacznym stopniu zwiększając komfort ich użytkowania.

 

ZADZWOŃ