Klimatyzacja split i multi-split – jakie rozwiązanie wybrać

Instalacja klimatyzacji to inwestycja na lata. Warto ją przed sfinalizowaniem zakupu przemyśleć w wielu aspektach.

Klimatyzacja split i multi-split – różnice

Systemy klimatyzacji znajdują zastosowanie zarówno w obiektach prywatnych, jak i komercyjnych czy publicznych. Montowane są w różnych typach klimatyzacji uzależnionych o liczby pomieszczeń w danym obiekcie.

Klimatyzacja split to system obejmujący jedno urządzenie zewnętrzneagregat oraz jedno urządzenie wewnętrzne. Moc klimatyzatora zewnętrznego uzależniona jest od wielkości obsługiwanego pomieszczenia. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że eliminuje ono hałas emitowany przez agregat poza wnętrze obiektu, co sprawia, że urządzenia montowane wewnątrz sprzyjają komfortowi wewnątrz. Co więcej, urządzenia w systemie split mogą być od siebie oddalone nawet o kilkadziesiąt metrów bez straty dla efektywności działania systemu. W ten sposób zarówno agregat, jak i klimatyzator wewnątrz obiektu mogą być zainstalowane w optymalnym miejscu.

Klimatyzacja typu multi-split zbudowana jest z jednego agregaty zewnętrznego i kilku (od 2 do 5) jednostek wewnętrznych. W ten sposób urządzenia mogą być zainstalowane w wielu popomieszczeniach i jednocześnie skutecznie działać podłączone do jednego agregatu zewnętrznego, co pozwala zaoszczędzić miejsce na zewnątrz budynku. System umożliwia podłączenie urządzeń wewnętrznych w odległości kilkudziesięciu metrów od agregatu jednocześnie zapewniając skuteczne działanie wszystkich urządzeń.

Zasadniczym atutem klimatyzatorów wykorzystywanych w systemach split i multi-split jest możliwość wykorzystywania ich zarówno do chłodzenia, jak i ogrzewania pomieszczeń. Działają skutecznie w szerokiej skali temperatur od -15oC do +46oC. Warto dodać, że moc agregatów zewnętrznych dostosowywana jest każdorazowo do liczby i mocy jednostek wewnętrznych.

Jakie urządzenia wewnętrzne wybrać

Zarówno do klimatyzacji typu split, jak i multi-split można podłączyć szeroką gamę urządzeń wewnętrznych. Toshiba – jeden z producentów oferujących funkcjonalne i niezawodne klimatyzatory – proponuje na 5 różnorodnych jednostek. Są to:

  • klimatyzatory ścienne,
  • klimatyzatory kanałowe,
  • klimatyzatory kasetonowe,
  • konsole BI-FLOW,
  • jednostki podsufitowe.

W mieszkaniach, podobnie jak w biurach, najczęściej wykorzystywane są klimatyzatory ścienne. Zapewniają one szeroki zakres funkcji, które pokrywają różnorodne oczekiwania użytkowników. Są ciche, energooszczędne i emitują czyste, wolne od drobnoustrojów, alergenów i pyłów powietrze. W lokalach mieszkalnych można także stosować klimatyzatory kanałowe czy konsole BI-FLOW montowane w miejscach, gdzie tradycyjnie instaluje się kaloryfery. Rzadziej wykorzystuje się klimatyzatory kasetonowe, ponieważ te wymagają wysokich przestrzeni, ponieważ zazwyczaj chowane są w podwieszanych sufitach.

W obiektach o charakterze komercyjnym także stosuje się klimatyzację split i multi-split. Wykorzystywane są w obiektach typu biura, gastronomia, sklepy czy zakłady usługowe. Klimatyzacja multi-split w małych obiektach komercyjnych zazwyczaj zbudowana jest z 2 jednostek wewnętrznych. Tu sprawdzą się szczególnie jednostki kasetonowe, kanałowe, podsufitowe czy jednostki ścienne.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę decydując się na klimatyzację

Kupując urządzenia klimatyzacyjne typu split i multi-split warto zwrócić uwagę jeszcze na inne, przydatne funkcje, które sprawdzą się podczas codziennego użytkowania. Niezwykle istotną cechą, która zaważy na kosztach eksploatacji urządzeń, jest zużycie energii elektrycznej przez poszczególne jednostki. Klimatyzatory sprawdzonych marek – na przykład Toshiba – gwarantują niskie zużycie prądu dzięki zastosowaniu dwurotacyjnych sprężarek inwerterowych. Urządzenia tej marki posiadają klasę energetyczną do A+++ i wysokie współczynniki wydajności chłodniczej i grzewczej.

Dla komfortu użytkowania klimatyzacji ważny jest także system oczyszczania powietrza. Sprawdzone urządzenia wykorzystują wysokiej jakości filtry, które zapewniają skuteczne oczyszczanie powietrza z drobnoustrojów, grzybów, alergenów czy pyłów. Dzięki temu doskonale sprawdzają się nie tylko do tworzenia odpowiedniego, temperaturowego klimatu we wnętrzach, ale także służą jako oczyszczacze powietrza. Użytkownicy doceniają także cichą pracę urządzeń. Tu znaczenie ma funkcja cichej pracy, która szczególnie przydatna jest w obiektach mieszkalnych np. w sypialniach.

Wysokiej klasy urządzenia wyposażone są również w ekologiczny czynnik chłodniczy R32, który charakteryzuje się minimalnym wpływem na środowisko naturalne.

ZADZWOŃ