Klimatyzacja – sposób na ogrzewanie w okresie przejściowym

Systemy klimatyzacji są standardem w obiektach usługowych i handlowych oraz zyskują na znaczeniu w budownictwie mieszkaniowym. Ich podstawową funkcją jest tworzenie optymalnego klimatu termicznego w pomieszczeniach niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz obiektu. Co ciekawe, funkcja ta dotyczy nie tylko chłodzenia powietrza w okresie letnich upałów, ale także ogrzewania w chłodniejsze pory roku.

Klimatyzacja do ogrzewania pomieszczeń

Systemy klimatyzacji powszechnie kojarzą się z chłodzeniem powietrza w pomieszczeniach. Jednakże współczesne urządzenia wyposażone są także w funkcję grzania. Jak to możliwe? Zasada działania klimatyzatorów opiera się na wymianie ciepła realizowanej pomiędzy jednostką zewnętrzną i wewnętrzną, która jest możliwa dzięki zastosowaniu czynnika chłodniczego krążącego między nimi. Tak jak w przypadku chłodzenia źródłem chłodu jest jednostka wewnętrzna a źródłem ciepła jednostka zewnętrzna, tak w przypadku funkcji grzania relacja ta odwraca się i ciepłe powietrze wdmuchiwane jest do środka, a chłodne przekazywane na zewnątrz. Urządzenie dostosowuje funkcję pracy do zasadnej temperatury i panujących warunków. W efekcie ustawiwszy temperaturę na 24 st.C latem możemy się spodziewać, że klimatyzacja będzie pomieszczenie chłodzić, a jesienią czy wczesną wiosną będzie grzać w sposób umożliwiający osiągnięcie zadanej temperatury.

Kiedy korzystać z funkcji grzania w ramach klimatyzacji

Skuteczność funkcji grzania w systemach klimatyzacji uzależniona jest od konkretnych modeli. Na przykład klimatyzatory Toshiba gwarantują ogrzewanie do temperatury -15stC. W efekcie z powodzeniem można je wykorzystać do ogrzewania pomieszczeń de facto przez cały rok. Oczywiście Polska leży w strefie takiego klimatu, w którym zdarzają się wyjątkowo mroźne zimy, kiedy to temperatura powietrza spada nawet do -30 st.C. Dlatego też zastosowanie klimatyzacji zaleca się jako źródło ciepła w okresach przejściowych – jesienią i wiosną, wtedy gdy główne źródła ciepła (np. CO) są już wygaszone, a potrzeby bytowe człowieka wymagają jedynie czasowego podgrzania powietrza.

Co więcej, najwyższą wydajność grzewczą klimatyzatory Toshiba osiągają przy temperaturze +7 st.C. Taka temperatura powietrza zewnętrznego już wymusza zastosowanie ogrzewania we wnętrzach. Podobne warunki termiczne w Polsce mogą się zdarzyć zarówno w kwietniu i maju, jak i wrześniu czy październiku, kiedy to jeszcze nie planuje się uruchomienia ogrzewania właściwego.

Zalety korzystania z klimatyzacji do ogrzewania pomieszczeń

Skuteczność ogrzewania

Jak już pisaliśmy, najwyższą efektywność w zakresie ogrzewania klimatyzacja uzyskuje przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej +7st.C. Wtedy przy poborze 1kW prądu emituje najwięcej ciepła – na przykład klimatyzator naścienny Daiseikai charakteryzuje się współczynnikiem COP w wysokości 5,52, co dla grzania daje mu najwyższą klasę energetyczną A+++. Wysoka odczuwalna przez użytkowników skuteczność ogrzewania przestrzeni wiąże się również z dodatkową cechą klimatyzatorów – nadmuchem, który umożliwia równomierne rozłożenie ciepłego powietrza w pomieszczeniu. Wymuszona podmuchem cyrkulacja eliminuje problem gromadzenia ciepłego powietrza przy suficie i utrzymywanie zimnego przy podłodze.

Czyste środowisko

Jeśli jesteś posiadaczem instalacji fotowoltaicznej zasilanie klimatyzacji zarówno latem, jak i w okresach chłodniejszych będzie dla Ciebie jeszcze tańsze, jeśli nie bezpłatne. Jednocześnie przyczynisz się do braku emisji do atmosfery gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń wynikających ze spalania paliw kopalnych. Co więcej, nawet jeśli nie posiadasz fotowoltaiki i zasilać będziesz klimatyzację z sieci energetycznej, to nie będziesz zanieczyszczał powietrza w swojej najbliższej okolicy.

Wygoda użytkowania

Chcesz uzyskać wyższą temperaturę w pomieszczeniu? Wystarczy włączyć klimatyzację i ustawić wymaganą temperaturę. Urządzenie po chwili (ok. 5 minut) rozpocznie wtłaczanie do pomieszczenia cieplejszego powietrza. Co więcej, możesz ustawić na stałe wybraną temperaturę i cieszyć się ciepłem przez cały czas. Dla oszczędności możesz także ustawić programator tygodniowy lub dzienny, w którym praca systemu klimatyzacji rozpocznie się na pół godziny przed Twoim powrotem z pracy. Wygodne, prawda?

Zawsze czyste powietrze

Wykorzystanie klimatyzacji do ogrzewania ma jeszcze jedną niebagatelną zaletę. Jednostki wewnętrzne podczas pracy, niezależnie czy jest to chłodzenie czy ogrzewanie, przepuszczają emitowane do wnętrza powietrze przez system filtrów. W efekcie w do wnętrza przedostaje się gaz czysty, niezawierający bakterii, wirusów, kurzu czy alergenów. Urządzenia z wyższych półek dodatkowo eliminują cząsteczki smogu PM10 i PM2,5 oraz nieprzyjemne zapachy.

Chcesz poznać jeszcze więcej zalet stosowania klimatyzatorów Toshiba do ogrzewania? Zapraszamy do kontaktu – nasi konsultanci zaprezentują wszystkie przydatne w użytkowaniu funkcje urządzeń dostępnych w naszej firmie.

ZADZWOŃ