Klimatyzacja versus rekuperacja – czy warto stosować oba rozwiązania?

Optymalne warunki klimatyczne w domu oraz obniżenie wydatków przeznaczonych na utrzymanie właściwej temperatury, czystości powietrza oraz wilgotności to zagadnienia, które nie muszą się wykluczać. Wystarczy, jeśli w obiekcie zastosujesz 2 rozwiązania – klimatyzację i z rekuperację.

Co to jest rekuperacja i czym się różni do klimatyzacji?

Rekuperacja, podobnie zresztą jak klimatyzacja, to system, który przeznaczony jest do podniesienia jakości powietrza w pomieszczeniach. Każdy jednak z tych systemów działa na innych zasadach i w trakcie pracy daje odmienne efekty.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła stworzona została do zapewnienia świeżego powietrza w pomieszczeniach i zarazem odzysku energii ze zużytego powietrza odprowadzanego z obiektu oraz oddawania jej do powietrza nawiewanego do domu. W ten sposób uzyskuje się dopływ świeżego, natlenionego powietrza o odpowiedniej wilgoci, które jednocześnie zostaje wzbogacone energią (nagrzane lub ochłodzone) pozyskaną w pierwszym kroku procesu. Zaletą tego rozwiązania jest dodatkowa filtracja zapobiegająca przedostawaniu się do wnętrz zanieczyszczonej atmosfery.

Klimatyzacja natomiast przeznaczona jest do obróbki termicznej powietrza w pomieszczeniu. Jej zadaniem jest dostosowanie temperatury powietrza do wymogów użytkowników. Najczęściej wykorzystywana jest do chłodzenia pomieszczeń, ale współczesne urządzenia posiadają także funkcje ogrzewania, która doskonale sprawdza się jesienią i wiosną. Zaletą systemów klimatyzacji jest także zaawansowana filtracja powietrza eliminująca zarówno cząsteczki organiczne (wirusy, bakterie, grzyby, alergeny) oraz nieorganiczne typu smog, zapachy czy formaldehydy.

Dlaczego warto stosować rekuperację?

Rekuperacja doskonale uzupełnia działanie klimatyzacji. Co więcej sprawia, że korzystanie z systemów klimatyzacyjnych staje się tańsze, ponieważ wymaga użycia mniejszej ilości energii do ogrzania/chłodzenia powietrza. W dodatku klimatyzacja wykonuje obróbkę termiczną gazu, jednocześnie nie doprowadzając do jego wymiany. Tylko wentylacja z odzyskiem ciepła doprowadzi do obiektu świeże powietrze i jednocześnie pozbawi je nadmiaru pary wodnej.

Rekuperacja może posiadać czujniki zawartości CO2 w powietrzu wewnętrznym i na podstawie odczytu regulować zawartość świeżego powietrza w pomieszczeniach. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła działa niezależnie od różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem obiektu a otoczeniem zewnętrznym. Nie wpływa na nią różnica ciśnień, przez co zawsze pracuje wydajnie.

Zalety zastosowania rekuperacji i klimatyzacji

Stosując system wentylacji mechanicznej z odzyskiem powietrza gwarantujesz dopływ do obiektu świeżego powietrza bez konieczności otwierania okien, wyziębiania pomieszczeń, utraty cennego ciepła lub ożywczego chłodu. Nie tracisz także energii, którą trzeba było przeznaczyć na ogrzanie lub wychłodzenie budynku. Energia ta wraca do pomieszczenia wraz ze świeżym powietrzem pozyskanym z zewnątrz. Rekuperacja w tym względzie doskonale uzupełnia funkcje klimatyzacji, która obecnie coraz częściej pełni nie tylko rolę chłodzenia, ale także ogrzewania pomieszczeń. Wbudowane w układ rekuperacji czujniki powodują, że masz stałą kontrolę nad właściwym natlenieniem powietrza, dzięki czemu doskonale odpoczywasz, regenerujesz się i dostarczasz organizmowi właściwą dawkę tlenu. W ten sposób walczysz ze zmęczeniem, ociężałością, rozdrażnieniem, brakiem skupienia. Dodając do tego funkcję oczyszczania powietrza realizowaną przez klimatyzatory, zapewniasz sobie i swoim najbliższym czy współpracownikom optymalne warunki do życia, pracy, wypoczynku. Co więcej, zaawansowane filtry powietrza wyeliminują z pomieszczeń problem patogenów, w tym wirusów i bakterii chorobotwórczych, a także alergenów, a w przypadku bardziej zaawansowanych technologicznie rozwiązań (na przykład klimatyzatorów marki Toshiba), uzyskasz powietrze wolne od smogu i nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo, klimatyzacja zadba o odpowiednie warunki termiczne, które mają niebagatelny wpływ na komfort Twojego życia.

W efekcie, dzięki rekuperacji i klimatyzacji otrzymujesz najwyższą jakość otaczającego Cię powietrza, oszczędzając przy tym na wydatkach związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem pomieszczeń.

ZADZWOŃ