Klimatyzatory ścienne – jakie wybrać do mieszkania

Wybór klimatyzatora ściennego do mieszkania jest bardzo ważny, ponieważ urządzenie to musi spełniać kilka funkcji. Ponadto, powinno być komfortowe w użyciu, jak również niedrogie w eksploatacji.

Klimatyzacja split czy multi-split – którą wybrać do mieszkania?

Pierwszym krokiem przed montażem systemu klimatyzującego wnętrze jest wybór pomiędzy klimatyzacją split a multi-split. Czym się różnią te dwa systemy?

Klimatyzacja typu split zbudowana jest z dwóch jednostek – zewnętrznej i wewnętrznej. Wewnątrz mieszkania znajduje się parownik, natomiast na zewnątrz zlokalizowany jest skraplacz. Łączona jest w układzie 1:1 więc de facto przeznaczona jest do obsługi jednego pomieszczenia. Pozwala na ochłodzenie pomieszczenia w bloku, kamienicy czy apartamentowcu w upalne dni, jak również zapewnia stały i odpowiedni napływ świeżego powietrza do całego wnętrza mieszkania.

Klimatyzacja multi-split to system, który może obsługiwać wiele pomieszczeń. Składa się z jednej jednostki zewnętrznej – agregatu i kilku (od 2 do 5) jednostek wewnętrznych. Z powodzeniem może być instalowana w kilku pokojowym mieszkaniu, a nawet w domku jednorodzinnym. Klimatyzacja multi-split dla przestrzeni składających się z wielu pomieszczeń to rozwiązanie optymalne – z jednej strony gwarantuje ono przyjazny klimat we wszystkich wnętrzach, z drugiej strony minimalizuje konieczność wyasygnowania miejsca niezbędnego na montaż kilku urządzeń zewnętrznych.

Klimatyzatory ścienne – najpopularniejszy typ urządzeń wewnętrznych

Urządzenia naścienne doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach mieszkalnych. Prosta obsługa, atrakcyjny design oraz wielofunkcyjność sprawiają, że zaspokajają nawet najbardziej wymagające oczekiwania klientów. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju jednostek wewnętrznych jest możliwość skutecznego chłodzenia powietrza latem i co ciekawe – ogrzewania go w chłodniejsze pory roku. Standardowo pracują one w szerokim zakresie temperatur zewnętrznych wynoszącym od -15o C do +46OC.

Klimatyzatory ścienne nie wymagają skomplikowanej instalacji – specjalistyczne firmy w ciągu 1-2 dni (w zależności od złożoności i długości systemu orurowania) wykonają całą instalację obejmującą do 5 jednostek wewnętrznych. Co więcej, klimatyzatory naścienne lokalizowane są zazwyczaj w miejscach, które są niewykorzystane w aranżacji pomieszczenia – wieszane są w niewielkiej odległości od sufitu, przez co nie zabierają przestrzeni i nie kolidują z innymi elementami wyposażenia wnętrz. Taka lokalizacja pozwala także na optymalny nawiew, dzięki któremu w pomieszczeniu można skutecznie utrzymać zadaną temperaturę.

Klimatyzatory ścienne – na co zwrócić uwagę decydując się na takie urządzenia

Na rynku jest ogromny wybór klimatyzatorów ściennych różnych marek. Różnią się one nie tylko ceną, ale przede wszystkim funkcjami, stopniem energooszczędności i możliwościami w zakresie oczyszczania powietrza. Ważnym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę kupując urządzenie klimatyzacyjne do domu czy mieszkania, jest natężenie dźwięków, jakie klimatyzator emituje podczas pracy.

Energooszczędność

Klimatyzacja to system zasilany prądem. Do niedawna mówiło się, że na klimatyzację stać tylko najbogatszych – nie tylko ze względu na koszty montażu, ale także z powodu wydatków ponoszonych przez użytkowników za zużycie energii elektrycznej. Te czasy mamy już za sobą. Nowoczesne urządzenia są energooszczędne – coraz więcej z nich posiada klasę energetyczną A. Są i takie, na przykład jak klimatyzator ścienny Daiseikai 9 Toshiba, który oznaczono klasą energetyczna A+++. Posiada on również niezwykle wysoką efektywność pracy, którą oznaczono współczynnikami SEER w zakresie chłodzenia na poziomie 10,5 i SCOP w zakresie grzania w wysokości 5,2. Energooszczędność i wydajność energetyczną zawdzięcza on inwerterowej sprężarce dwurotacyjnej  Toshiba, która gwarantuje bardzo niskie zużycie prądu.

Oczyszczanie powietrza

Duże znaczenie ma także system filtracji powietrza zamontowany w klimatyzatorach naściennych. To on zapewnia we wnętrzach czyste powietrze wolne od smogu, drobnoustrojów, grzybów, nieprzyjemnych zapachów czy alergenów. Tu doskonale sprawdzają się filtry zawierające ozon, które nie tylko oczyszczają emitowane do pomieszczenia powietrze, ale także odkażają wnętrze jednostki, co minimalizuje ryzyko powstania pleśni i podnosi wydajność sprzętu. Takie filtry zamontowano m.in. w klimatyzatorze ściennym Shorai Toshiba.

Cicha praca

Dom czy mieszkanie to miejsce, gdzie nie tylko pracujemy, ale także, a może przede wszystkim, odpoczywamy. Dlatego tak istotną rolę ma, czy urządzenia klimatyzacyjne będą pracować cicho. W dobrych urządzeniach poziom dźwięku nie powinien przekraczać 25 dB.  Cichą pracę jednostek zapewniają także jednostki wewnętrzne sygnowane marką Toshiba. Shorai gwarantuje pracę na poziomie 23bB w trybie cichej pracy, a Daiseikai 9 posiada funkcję Comfort Sleep pozwalającą na dwustopniową regulację głośności pracy jednostki wewnętrznej w nocy.

Wygoda użytkowania i różnorodność funkcji

Komfort użytkowania to wyjątkowo cenna i poszukiwana cecha urządzeń. Składa się na nią wiele czynników. W przypadku klimatyzatorów ważny jest sposób rozprowadzania chłodnego/ciepłego powietrza po pomieszczeniu. Wybór kilku sposobów nawiewu sprawia, że użytkownik może dopasować go do własnych potrzeb i oczekiwań. Shorai Toshiba oferuje system Inteligentnego Przepływu Powietrza, w ramach którego użytkownik ma do wyboru 6 sposobów nawiewu. Istotną rolę pełni także sposób obsługi systemu – ważne żeby był wyposażony w pilot z okresowym programowaniem – na przykład tygodniowym. Pomocną opcją jest również funkcja HiPower, która pozwala na szybkie osiągnięcie zadanej temperatury, czy funkcja ECO Logic pozwalająca na obniżenie zużycia prądu o 25%. Osobom, które pragną mieć kontrolę nad klimatem w domu niezbędna będzie funkcja sterowania za pomocą Wi-Fi.

ZADZWOŃ