Montaż klimatyzacji – na co zwrócić uwagę

Klimatyzacja to system, który najlepiej dba o komfortowe warunki temperaturowe w pomieszczeniach. Instalacja urządzeń jest kluczowa dla komfortu użytkowania klimatyzacji, dlatego warto wiedzieć, jakich błędów podczas montażu warto unikać.

Dlaczego warto montować instalację w domu czy mieszkaniu?

Właściwie zamontowana klimatyzacja to komfort dla użytkowników. Urządzenia zapewniają nie tylko optymalne warunki termiczne – latem chłodząc a zimą ogrzewając pomieszczenia, ale również gwarantują odpowiednią jakość powietrza, co sprzyja pozytywnemu wpływowi na zdrowie domowników. Wysokiej jakości filtry niejednokrotnie wyposażone w jonizatory powietrza oczyszczają powietrze z wirusów, bakterii, alergenów w tym kurzu i pyłków a nawet przeciwdziałają smogowi i nieprzyjemnym zapachom.

Właściwy montaż – niższe koszty działania klimatyzacji

Klimatyzacja do obiektów mieszkalnych może być wykonana w dwóch systemach – split i multi-split. System, który ma obsłużyć kilka pomieszczeń powinien składać się z kilku jednostek wewnętrznych. Mogą one funkcjonować w ramach kilku układów split – czyli takich, które złożone są z jednego agregatu zewnętrznego i jednej jednostki wewnętrznej, lub układu multi-split składającego się z 1 agregatu i kilku klimatyzatorów wewnętrznych. Im mniejsza liczba klimatyzatorów ulokowanych na zewnątrz obiektu, tym niższe zużycie energii elektrycznej i cichsza praca systemu.

Innym warunkiem niskiego zapotrzebowania klimatyzacji na prąd jest zamienne stosowanie jej z systemami wentylacji. Ograniczenie dostępu ciepłego powietrza do pomieszczeń zasadniczo spowoduje ograniczenie kosztów.

Wybór jednostek wewnętrznych determinuje jakość powietrza

Funkcją klimatyzacji, oprócz zapewnienia właściwych warunków termicznych w pomieszczeniach jest także oczyszczanie powietrza. Większość klimatyzatorów posiada systemy filtrów pozwalające usuwać drobnoustroje czy kurz z emitowanego powietrza. Niektóre urządzenia dostępne na rynku – także klimatyzatory Toshiba na przykład Daiseikai 9 czy Shorai Premium R32 – posiadają opcję jonizowania powietrza. Funkcja ta pozwala na usunięcie wszelkiego typu alergenów, wirusów, roztoczy, ale także eliminację nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo klimatyzatory działają podobnie jak oczyszczacze powietrza usuwając z pomieszczeń pyły zawieszone powodujące smog. W efekcie zastosowania takich urządzeń aura w obiekcie staje się niemal medycznie czysta, co sprzyja nie tylko osobom zdrowym, ale także tym cierpiącym na wszelkiego typu alergie wziewne czy problemy z drogami oddechowymi. Zaleca się stosowanie takich jednostek w pomieszczeniach, gdzie przebywają dzieci i osoby starsze.

Lokalizacja klimatyzatorów – podstawa komfortu

Problematyczna dla wielu osób decydujących się na montaż systemu klimatyzacji jest umiejscowienie urządzeń w taki sposób, aby z jednej strony zapewniały odpowiednią pracę, a z drugiej strony nie powodowały dyskomfortu u użytkowników. Tu duże znaczenie ma sposób dystrybucji powietrza przez jednostki. Klimatyzatory ścienne najlepiej lokalizować w przestrzeni przysufitowej – tu dochodzi do najintensywniejszego mieszania się powietrza o różnej temperaturze. Nie zaleca się montażu urządzeń w miejscach, gdzie użytkownicy będą narażeni na bezpośredni nawiew zimnego czy gorącego powietrza – na przykład nad kanapą.

Najlepiej jest montować klimatyzator ścienny w odległości ok. 20 cm od sufitu z uwzględnieniem przestrzeni po bokach urządzenia, która powinna mieć co najmniej 15 cm. Warto jednostkę umieścić na ścianie w pobliżu okna lub nad nim. Należy także zwrócić uwagę, aby przepływ powietrza był swobodny i nie tworzyć strumieniowi przeszkód w odległości kilku metrów od wylotu.

Dystrybucja klimatyzowanego powietrza jest kluczowa dla komfortu użytkowników. W ofercie Toshiba znajdują się urządzenia, które posiadają funkcję nawiewu 3D, który dzięki dowolnemu ustawieniu żaluzji pionowych i poziomych umożliwia takie ustawienie strumienia powietrza, które będzie kierowane w miejsca, gdzie nie ma ludzi. W ten sposób ustrzeżesz się przed uczuciem przeciągu.

Pamiętać także należy, że  klimatyzatory poddawane są systematycznym pracom serwisowym co najmniej raz do roku. Dlatego też urządzenia powinny być zlokalizowane w miejscach o łatwym dostępie.

ZADZWOŃ