Klimatyzacja to system, który coraz częściej spotykany jest nie tylko w obiektach publicznych, ale także w domach i mieszkaniach. Komfort, jaki dają jednostki wewnętrzne, jest niezaprzeczalny, ale wiele osób ma wątpliwości, czy klimatyzacja jest zdrowa i przyjazna dla człowieka.
Jak klimatyzacja wpływa na zdrowie
Klimatyzacja domowa znacząco wpływa na poprawę komfortu poprzez dostosowanie warunków klimatycznych do potrzeb użytkowników pomieszczeń. Funkcje chłodzenia i grzania zapewniają optymalne warunki temperaturowe w obiektach zarówno wielkopowierzchniowych, jak i w niewielkich lokalach usługowych a także w domach i mieszkaniach. Komfort termiczny to jednak nie jedyna funkcja systemów klimatyzacji. Jej zaletą jest także oczyszczanie powietrza.
Komfort termiczny – czy wpływa na zdrowie?
Nadmierne nagrzanie powietrza w mieszkaniu zdecydowanie wpływa negatywnie na samopoczucie, komfort, koncentrację. W upalne dni w pomieszczeniach charakteryzujących się dużym nasłonecznieniem i położonymi na najwyższej kondygnacji budynku temperatura może być nieznośnie wysoka i przekraczać nawet 30 stopni Celsjusza. Taki upał w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Szczególnie odczuwają to dzieci i osoby starsze, u których funkcje termoregulacji organizmu są niewykształcone lub zaburzone.
Wysoka temperatura w pomieszczeniu, brak przepływu powietrza, wietrzenie pokoi nagrzanym powietrzem z zewnątrz przepełnionym zanieczyszczeniem nie daje ulgi i przyczynia się do ospałości, braku koncentracji oraz nie pozwala na skuteczny odpoczynek – także nocą. Uznaje się, że optymalne warunki dla człowieka w zakresie wypoczynku i pracy to temperatura na poziomie 22-23 st. Celsjusza przy wilgotności powietrza wynoszącej 40-60%. Tylko klimatyzacja pokojowa jest w stanie zapewniać korzystne dla człowieka warunki termiczne podczas upałów.
Klimatyzacja a czyste powietrze
Problem zanieczyszczenia środowiska w Polsce jest powszechny. Szczególnie dotkliwy jest w przypadku zanieczyszczenia powietrza. Nasz kraj w tym względzie znajduje się na niechlubnym trzecim miejscu na świecie. Największym problemem są wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne oraz pyły zawieszone PM10 złożone z cząstek o średnicy poniżej 10 mikrometrów i drobniejsze pyły PM2,5 o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra. Przekroczenia norm w tym zakresie są powszechne i sięgają kilku a nawet kilkunastu razy. Równie niebezpieczna, szczególnie dla małych dzieci i osób starszych, jest wysoka temperatura powietrza, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do udaru cieplnego.
Nieocenioną funkcją klimatyzacji domowej jest oczyszczanie powietrza. W zasadzie wszystkie urządzenia posiadają wbudowany system filtrów. Kluczowe znaczenie jednak przy wyborze jednostek wewnętrznych powinna mieć wydajność i skuteczność systemu filtracji. Podstawowym zadaniem filtrów jest eliminacja z powietrza cyrkulującego w pomieszczeniu drobnoustrojów, w tym bakterii, wirusów i zarodników grzybów. Ważna jest także, szczególnie dla alergików, eliminacja alergenów typu pyłki roślinne, kurz czy pochodzenia odzwierzęcego (np. sierść). Co więcej, bardziej wyrafinowane systemy klimatyzacji pokojowej pozwalają na usuwanie z powietrza cząsteczek smogu – nawet tych najdrobniejszych czyli PM2,5, a także zapachów. Dlatego warto wybierać klimatyzatory, które posiadają co najmniej dwuetapowy system filtracji i dysponują jonizacją powietrza. Do takich jednostek wewnętrznych zaliczają się między innymi klimatyzatory z serii DAISEIKAI 9 czy HAOIR marki Toshiba.
Czy klimatyzacja w domu jest zdrowa?
Uwzględniając funkcję chłodzenia i oczyszczania powietrza z zanieczyszczeń klimatyzacja w domu to sprawdzony pomysł na dobre samopoczucie, efektywny wypoczynek oraz korzystanie z czystej, niezanieczyszczonej aury. Parametry te sprawiają, że także latem organizm może funkcjonować prawidłowo, bez konieczności walki o utrzymanie właściwej temperatury ciała, jednocześnie oddychając zdrowym powietrzem.
Czy klimatyzacja szkodzi
System klimatyzacji może jednak być przyczyną także pewnych dolegliwości. Dlaczego klimatyzacja szkodzi? Warunkiem prawidłowej pracy układu jest właściwa eksploatacja oraz systematyczny serwis i czyszczenie urządzeń. Zacznijmy od czyszczenia i utrzymania urządzeń w dobrym stanie technicznym. Systematyczny serwis klimatyzacji domowej powinien uwzględniać mycie filtrów oraz czyszczenie wnętrza jednostki za pomocą profesjonalnych preparatów bakterio-, wiruso- i grzybobójczych. Tylko taka klimatyzacja domowa będzie zdrowa i przyjazna dla człowieka.
Warto także pamiętać o tym, że nadmuch chłodnego powietrza nie powinien być skupiony w miejscu, gdzie najczęściej przebywa człowiek. Zatem żaluzje kierujące wylotem powietrza nie mogą być ustawione bezpośrednio na kanapę czy biurko. Ważna jest także dystrybucja powietrza w pomieszczeniu – to pozwala na uzyskanie równomiernej temperatury w całym pokoju. Jeśli obawiasz się, że klimatyzacja w domu wysusza powietrze warto skorzystać z urządzeń, które mają wbudowaną funkcję HADA CARE, która zapobiega wysuszaniu skóry (np. klimatyzator HAORI Toshiba).
Zatem czy domowa klimatyzacja jest zdrowa? Jak najbardziej – warto tylko pamiętać o regularnym serwisie i czyszczeniu oraz o prawidłowym użytkowaniu urządzeń.