Rekuperacja

Rekuperacja

Świeże i czyste powietrze o każdej porze roku

Rekuperacja to nowoczesny system wentylacji wywiewno-nawiewnej, która poprzez mechaniczne działanie odzyskuje energię cieplną z wewnątrz budynku. W praktyce oznacza to, że pozyskane z zewnątrz świeże powietrze zostaje wtłoczone do rekuperatora, który ogrzewa je lub ochładza energią pozyskaną z wnętrza budynku i następnie jest przekazywane do pomieszczeń w celu ich ogrzania lub ochłodzenia.

Oferujemy na montaż sprawdzonych systemów rekuperacji, które poprzez mechaniczną wentylację generują wysokie oszczędności w wydatkach przeznaczonych na utrzymanie optymalnych warunków klimatycznych w pomieszczeniach.

swieze powietrze w mieszkaniu rekuperator
jakosc powietrza w domu rekuperacja

Rekuperacja, dlaczego warto z niej korzystać

Rekuperacja odpowiedzialna jest za wymuszony przepływ świeżego, natlenionego powietrza w pomieszczeniu. Odgrywa ono niezwykle istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, poprawia samopoczucie, zdolność koncentracji, a nawet zdrowie.

Odpowiedni system wentylacji sprawdza się zatem wszędzie tam, gdzie przebywa znaczna ilość osób, ale także w domach i mieszkaniach. Uniwersalne właściwości nowoczesnych urządzeń wspomagających wentylację oferują szereg zalet w postaci:

 • ciągłego uczucia orzeźwienia i świeżości o każdej porze roku;
 • neutralizowania przykrych zapachów, a także usuwania niebezpiecznych mikroorganizmów, które mogą znajdować się w pomieszczeniach;
 • ochrony zdrowia – zwłaszcza u osób, które zmagają się z różnego rodzaju infekcjami układu oddechowego;
 • uniemożliwienia tworzenia się pleśni oraz wilgoci – dzięki nieustannemu, mechanicznemu obiegowi gazu oraz jego wymianie na świeże, przefiltrowane powietrze.

Rekuperatory Toshiba i Vallox – dowiedz się więcej

Dlaczego warto korzystać z rekuperacji?

Wymierne oszczędności

Działanie rekuperacji opiera się na odzysku energii cieplnej z powietrza wydmuchiwanego z pomieszczenia i przekazania tej energii świeżemu powietrzu, które jest wtłaczane do pomieszczenia. W efekcie oszczędza się środki przeznaczone na utrzymaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniu – realna oszczędność sięga nawet do 70%. Pieniądze, w wysokości od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy złotych w skali roku (w zależności od wielkości obiektu), których nie trzeba wydać na podgrzewanie/ chłodzenie powietrza, zostają w kieszeni inwestora.

Zmniejszenie zachorowalności

Właściwe nawilżenie i natlenienie powietrza w pomieszczeniach ma także swoje znaczenie prozdrowotne. Rekuperacja ponadto wyposażona jest w system filtrów, dzięki którym do pomieszczenia przedostaje się powietrze oczyszczone w dużej mierze z zanieczyszczeń.

Czystsze powietrze

Nieprawidłowa wentylacja w otoczeniu sprzyja powstawaniu kurzu oraz roztoczy, które tworzą realne zagrożenie dla osób znajdujących się wewnątrz. Rekuperacja to także system filtrów, które w znacznym stopniu ograniczają dostęp zanieczyszczeń lotnych do wnętrz.

Lepsza regeneracja

Dostęp do świeżego powietrza jest korzystny dla wszystkich. Jest niezbędny do szybszej i bardziej efektywnej regeneracji organizmu, zarówno w dzień, jak i podczas nocnego odpoczynku.

Potrzebna przez cały rok

Rekuperacja to system odzyskiwania energii cieplnej zgromadzonej w powietrzu. W efekcie pozwala on zarówno na ogrzewanie wdmuchiwanego do pomieszczenia powietrza zimą oraz chłodzenie go latem. Wentylacja z odzyskiem ciepła w ten sposób staje się doskonałym odciążeniem zarówno systemów centralnego ogrzewania, jak i klimatyzacji w pomieszczeniach.

Stały dostęp świeżego powietrza bez utraty energii cieplnej

Stała, wymuszona wymiana powietrza sprawia, że w pomieszczeniach zawsze znajduje się odpowiednio natlenione, świeże powietrze. Rekuperacja powoduje, że nie ma konieczności tradycyjnego wietrzenia pomieszczeń.

Większa skuteczność niż tradycyjnego ogrzewania

Zaletą rekuperacji jest nawiew. To sprawia, że wtłaczane powietrze, po uzyskaniu odpowiedniej temperatury, jest równomiernie rozprowadzane po pomieszczeniu. Odpowiada za to wymuszony ruch powietrza. W przypadku tradycyjnego ogrzewania mamy do czynienia z grawitacyjnym ruchem gazów, który powoduje, że ciepłe powietrze utrzymuje się przy suficie, a zimne przy ziemi, co skutkuje dyskomfortem cieplnym użytkowników.

Zwiększenie koncentracji

Świeże, natlenione powietrze sprzyja lepszej koncentracji. Ponadto, wtłaczanie powietrza o temperaturze podnoszącej komfort przebywania w pomieszczeniu dodatkowo podnosi komfort i sprzyja skupieniu.

Jak działa rekuperacja?

jak dziala rekuperacja

Efektywna wentylacja z odzyskiem energii cieplej

Rekuperacja jest nowoczesnym systemem wentylacji wywiewno-nawiewnej, która poprzez mechaniczne działanie odzyskuje energię cieplną wewnątrz budynku. W praktyce oznacza to, że pozyskane z zewnątrz powietrze zostaje wtłoczone do rekuperatora, który ogrzewa je energią pozyskaną z wnętrza budynku. W ten sposób niwelowane są utraty energii cieplnej, które stanowią dodatkowe źródło ogrzewania każdego pomieszczenia.

Zaletą takiego rozwiązania jest jego uniwersalność, bowiem w zależności od pory roku powietrze jest ogrzewane w okresie jesienno-zimowym oraz schładzane w porze wiosenno-letniej. W ten sposób, niezależnie od zewnętrznych czynników, powietrze wtłaczane do pomieszczenia jest nie tylko czyste, ale także dostosowane do wymaganej temperatury.

Chcąc zapewnić dodatkowy komfort i swobodę użytkowania systemu rekuperacji, cały proces przebiega niezwykle szybko i bezszelestnie. Wzajemne przenikanie się gorącego strumienia powietrza z zimnym sprawia, że jest to w pełni skuteczne i efektywne rozwiązanie, które pobiera minimalne ilości energii elektrycznej – dodatkowo, chroniąc środowisko.

Gdzie sprawdzi się rekuperacja?

Nowoczesne projekty domów nastawione są na rozwiązania, które będą odzyskiwać energię cieplną – w ten sposób rekuperacja stanowi trwałe i solidne rozwiązanie na lata. Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła sprawdzą się we wszystkich obiektach. Warto mieć na względzie także, że niemożliwe jest uzyskanie parametrów domach energooszczędnych i pasywnych bez zainstalowania rekuperacji.

Oprócz tego, jako system wentylacji rekuperacja sprawdza się w obiektach gastronomicznych, hotelach, salonach spa, biurach, sklepach, szpitalach, a także w innych lokalach, które wymagają zachowania odpowiednich warunków wentylacyjnych.

Rekuperatory Toshiba i Vallox – dowiedz się więcej

Poznaj rekuperatory z naszej oferty

W naszej ofercie posiadamy rekuperatory spełniające najwyższe standardy jakościowe, dzięki czemu oferowane przez nas rozwiązania cechują się najwyższą jakością oraz kulturą działania. Rekuperatory Toshiba i centrale Vallox znajdą zastosowanie zarówno w domach, mieszkaniach, jak również we wszelkich lokalach, w których prowadzone są usługi o charakterze komercyjnym.

Toshiba – rekuperatory serii VN

Komfortowe i przefiltrowane powietrze

Oferujemy 9 modeli urządzeń, które swoimi rozmiarami adaptuje się do wielkości przestrzeni domu, mieszkania oraz innego obiektu. Proponujemy rekuperatory o przepływie powietrza od 150 do 2000m3/h. To pozwala na stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń o różnej powierzchni.

Zaletą rekuperatorów Toshiba jest wysoka wydajność pracy – osiągają one do 80% sprawności. Niezwykle cichy tryb pracy, sprawia, że urządzenia generują hałas na poziomie od około 20 do maksymalnie 42 dB(A).

rekuperatory
czyste powietrze w domu rekuperacja warszawa

Technologia free-cooling

Oprócz ogrzewania i chłodzenia przepływającego powietrza systemy wentylacji z odzyskiem ciepła Toshiba pozwalają na swobodny przepływ powietrza z pominięciem wymiennika powietrza, co powoduje, że wdmuchiwane do pomieszczenia powietrze jest jedynie oczyszczone przez system filtrów. Tak właśnie działa funkcja free-cooling pozwalająca na schłodzenie pomieszczenia za pomocą rześkiego, chłodnego powietrza z zewnątrz.

Rekuperatory Toshiba mogą z powodzeniem być adaptowane do pozostałych systemów znajdujących się w lokalu, w tym do systemów alarmowych czy inteligentnego domu.

Zalety rekuperatorów Toshiba:

 •  wysoka sprawność
 •  trwałość
 •  unikanie nadmiernego wysuszenia powietrza wewnątrz obiektu
 •  niskie koszty eksploatacji
 •  funkcja free-cooling
 •  przyjazne i intuicyjne sterowanie
 •  możliwość montażu w pionie i poziomie
 •  łatwe w instalacji
 •  przyjazne w obsłudze

Rekuperatory Toshiba VN – dowiedz się więcej

Rekuperatory Vallox

Mechaniczna wentylacja oczyszczająca powietrze ze smogu

Centrale Vallox  zaprojektowane zostały do wentylacji mechanicznej pomieszczeń z odzyskiem ciepła i generują oszczędności energii cieplnej na poziomie około 65%. W trosce o zdrowie osób korzystających z urządzenia rekuperator posiada rozbudowany system filtracji powietrza, który wykazuje się skutecznością na poziomie 99,9% w zakresie eliminacji zanieczyszczeń. Dodatkowym jego atutem jest neutralizowanie cząsteczek smogu, co sprawdza się zwłaszcza w silnie zurbanizowanych terenach. Jednocześnie urządzenie posiada czujnik wilgotności powietrza oraz zawartości CO2, na podstawie których rekuperator dostosowuje intensywność pracy tak, aby zapewnić optymalne warunki – świeże, czyste i odpowiednio nawilżone powietrze.

Dzięki wbudowanemu modułowi sterującemu Modbus obsługa rekuperatora może odbywać się z dowolnego miejsca na ziemi, w którym urządzenie mobilne ma dostęp do Internetu. Urządzeniem można także sterować poprzez panel naścienny, który jest przyjazny użytkownikom.

 • Rekuperatory Vallox posiadają 5-letnią gwarancję producenta.
centrale vallox rekuperacja warszawa

Zapewniamy całkowitą pomoc i doradztwo przy wyborze odpowiedniego systemu rekuperacji – zarówno w przypadku klientów biznesowych, jak i indywidualnych. Oferujemy możliwość montażu oraz późniejszego serwisu systemu wentylacji na terenie Warszawy oraz okolic. Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z ofertą naszej firmy. U nas możesz liczyć na sprawdzone rozwiązania!

Rekuperatory Vallox – dowiedz się więcej

ZADZWOŃ