Klimatyzacja to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane zarówno w domach mieszkalnych, jak i w obiektach o charakterze publicznym. Tradycyjna klimatyzacja w postaci split lub multi-split nie zawsze znajduje zastosowanie, a rozwiązaniem wielu problemów jest klimatyzacja przenośna. Jak działa klimatyzator mobilny, czy warto w niego zainwestować i czym się różni od systemów stacjonarnych?
Jak działa klimatyzator przenośny
Klimatyzatory mobilne, inaczej zwane przenośnymi, pracują na podobnej zasadzie, jak klimatyzatory stacjonarne. Główną różnicą jest to, że można je przestawiać w dowolne miejsce. Urządzenia te są wyposażone w dwie rury umożliwiające pracę (wlotową i wylotową powietrza), ale można je składać w zależności od potrzeb. Jedna z rur przeznaczona jest do usuwania gorącego powietrza na zewnątrz pomieszczenia a druga służy do wdmuchiwania do pokoju chłodnego.
Zatem klimatyzator przenośny – jak działa? Rurę usuwającą gorące powietrze należy umieścić wylotem na zewnątrz budynku. W innym wypadku będzie wtłaczać z powrotem do pomieszczenia gorąco. Rurę można podłączyć na stałe w otworze wywierconym w ścianie zewnętrznej, wyprowadzić przez okno z zastosowaniem specjalnej uszczelki okiennej lub za pomocą ramy okiennej posiadającej otwór pozwalający na zamontowanie rury odprowadzającej ciepło. Można także urządzenie postawić na zewnątrz budynku. Ta ostatnia opcja jest polecana także z tego względu, że klimatyzator przenośny, podobnie jak inne urządzenia, charakteryzuje się dość głośną pracą. Przeniesienie urządzenia na zewnątrz powoduje redukcję hałasu wewnątrz.Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie jednostki przenośne odporne są na działanie czynników atmosferycznych – kupując urządzenie sprawdź, czy będziesz mógł je umieścić na dworze.
Zalety klimatyzacji przenośnej
Niewątpliwym atutem przenośnej klimatyzacji w domu jest jej mobilny charakter. Urządzenie można wykorzystać w dowolnym pomieszczeniu, co więcej można je przenosić wedle potrzeb. Tego typu jednostki mobilne charakteryzują się również stosunkowo niewielkimi gabarytami – zazwyczaj mają wielkość walizki podróżnej co powoduje, że z powodzeniem można je wykorzystać w każdym pokoju. Warto jednak zaznaczyć, że im mniejsze urządzenie tym niższa jest jego moc i wydajność. Zatem decydując się na zakup warto uprzednio sprawdzić, jaki metraż lub jaką kubaturę są w stanie skutecznie obsłużyć.
Czym się różni klimatyzator pokojowy od przenośnego?
Mobilna klimatyzacja w domu ma swoje zalety, ale ma niestety także wady. Wiele osób rozważa zakup dwóch możliwości – jedną z nich jest klimatyzator przenośny, drugą klimatyzator pokojowy – jak działa to ostatnie urządzenie? W klimatyzacji split jednostka wewnętrzna połączona jest z agregatem zlokalizowanym na zewnątrz budynku. To powoduje, że klimatyzacja pokojowa pracuje znacznie ciszej, niż jej przenośny odpowiednik. Jest także bardziej wydajna – można przyjąć, że ta sama powierzchnia będzie obsłużona przez klimatyzator pokojowy o mocy 1kW lub klimatyzator przenośny o mocy od 1,5 do 2kW. To powoduje, że klimatyzatory mobilne są nie tylko mniej wydajne, ale także droższe w eksploatacji.
Dla kogo klimatyzator przenośny
Klimatyzatory mobilne dedykowane są przede wszystkim w miejsca, gdzie z różnych przyczyn nie można zainstalować klimatyzacji stacjonarnej typu split lub multi-split. Dotyczy to na przykład zabytkowych kamienic (konserwator zabytków może nie wyrazić zgody na montaż agregatu na ścianie budynku). Przenośna klimatyzacja pokojowa jest często wybierana przez osoby, które wynajmują mieszkanie. W ten sposób nie muszą mieć zgody od właściciela lokalu na montaż klimatyzacji domowej. Co więcej, zmieniając miejsce zamieszkania po prostu zabierają klimatyzator przenośny do następnego lokum.