Jak schłodzić powietrze w pokoju?

Jak ochłodzić pomieszczenie w upał? To pytanie powszechnie zadawane jest w okresie letnich i późnowiosennych skoków temperatur. Dlatego przedstawiamy kilka sposobów na obniżenie temperatury w domu i mieszkaniu.

jak schlodzic powietrze w pokoju

Klimatyzacja domowa – najskuteczniejsze rozwiązanie na upały

Najbardziej efektywnym sposobem jak schłodzić pomieszczenie jest zastosowanie klimatyzacji. Klimatyzatory pokojowe zainstalowane w systemie split lub multisplit gwarantują obniżenie temperatury powietrza do zadanego poziomu niezależnie od warunków panujących na zewnątrz domu. Co więcej, potrafią one utrzymać zadaną temperaturę. Klimatyzacja w mieszkaniu, poza obniżeniem temperatury, eliminuje również zanieczyszczenie z pomieszczenia, w tym bakterie, wirusy, pleśń, alergeny, a w przypadku bardziej zaawansowanych klimatyzatorów pokojowych także nieprzyjemne zapachy czy pyły zawieszone PM10 i PM2,5 będące elementami smogu.

Klimatyzacja do domu jest niezwykle wygodna w użytkowaniu – wystarczy ustawić zadaną temperaturę, aby cieszyć się komfortowymi warunkami. Istotnym parametrem, jakim charakteryzuje się klimatyzacja domowa, jest sposób dystrybucji powietrza. Równomierny rozkład temperatury w pokoju powoduje, że w każdym miejscu warunki są takie same. Klimatyzator pokojowy może również służyć jako wentylator.

Klimatyzator przenośny – rozwiązanie do mieszkań wynajmowanych

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji stacjonarnej? Dla osób, które wynajmują mieszkanie bez klimatyzacji rozwiązaniem jest zastosowanie klimatyzatora przenośnego. Nie wymaga on montażu i wraz ze zmianą miejsca zamieszkania można go zabrać ze sobą. Warto pamiętać, że klimatyzator mobilny, podobnie jak klimatyzator ścienny, potrzebuje dostępu na zewnątrz w celu usunięcia nagrzanego powietrza z pomieszczenia. Tu sprawdzą się specjalne uszczelki okienne. Warto jednak pamiętać, że efektywność schładzania pomieszczenia za pomocą klimatyzatora przenośnego jest niższa niż tradycyjnej klimatyzacji. Zastosowanie klimatyzatora mobilnego jest także droższe w użytkowaniu, ponieważ pobiera on więcej prądu niż klimatyzator pokojowy.

Zobacz również: Czy Klimatyzacja szkodzi zdrowiu?

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji

Najbardziej popularnym sposobem jak schłodzić pomieszczenie bez klimatyzacji jest zastosowanie wiatraka. Ruch powietrza wymuszany przez urządzenie daje poczucie obniżenia temperatury. Warto jednak pamiętać, że de facto wentylator powietrza nie ochładza. To powoduje, że jego wyłączenie od razu niweluje efekt. Jak ochłodzić pokój wiatrakiem? Aby faktycznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu (zaznaczamy jednak, że w bardzo niewielkim stopniu) można przed wentylatorem postawić pojemnik z lodowatą wodą. W ten sposób wiatrak będzie rozprowadzał nieco schłodzone powietrze po pokoju.

Jak ochłodzić pokój latem? Przy wysokich temperaturach panujących na zewnątrz warto pamiętać o zasłanianiu okien zlokalizowanych od południowej i zachodniej części budynku, a wietrzenie pomieszczeń przeprowadzać wyłącznie w nocy, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa.

Dlaczego chłodzenie pomieszczeń jest ważne

Temperatura oscylująca na poziomie 22-24 stopni Celsjusza, którą zapewnia klimatyzacja domowa, gwarantuje optymalne warunki do życia. Pozwala na skuteczny odpoczynek i komfortowy sen, daje warunki do efektywnej pracy. Zapewnia możliwość pełnego skupienia i doskonałego samopoczucia. Zbyt wysoka temperatura powoduje rozkojarzenie, problemy ze skupieniem uwagi, nie pozwala na komfortowy sen i skuteczną regenerację. Co więcej, w skrajnych przypadkach może prowadzić do udarów cieplnych szczególnie w przypadku osób starszych lub małych dzieci, które nie posiadają w pełni wykształconych zdolności termoregulacji organizmu.

Odpowiedź na pytanie jak efektywnie schłodzić pomieszczenie w domu jest w zasadzie jedna – tylko stacjonarna klimatyzacja pokojowa jest w stanie obniżyć temperaturę do oczekiwanej przez mieszkańców wartości. Warto podkreślić, że montaż urządzenia typu split do mieszkania nie musi być wysoki, podobnie jak wydatki eksploatacyjne związane z wykorzystaniem energii elektrycznej.

ZADZWOŃ