Jak założyć klimatyzację w mieszkaniu w bloku

Wysokie temperatury są utrapieniem mieszkańców budynków wielorodzinnych. Często niedostateczna izolacja bloków powoduje, że mieszkania są podatne na upały. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji także w budynkach wielorodzinnych.

jak zalozyc klimatyzacje w mieszkaniu w bloku

Czy można zamontować klimatyzację w bloku?

Systemy klimatyzacji przeznaczone są do montażu zarówno w domach, jak i mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych. W przypadku bloków właściciele lokali powinni zadbać jednak o kilka szczegółów, które pozwolą na instalację systemu. Najważniejszym z nich jest zgoda właściciela/wspólnoty w zakresie montażu klimatyzacji. Sytuacja ta dotyczy montażu klimatyzatora zewnętrznego na ścianie zewnętrznej obiektu. Jak zamontować klimatyzację w bloku aby nie było konieczności uzyskania zgody właściciela lub wspólnoty? Rozwiązaniem problemu jest instalacja agregatu na posadzce balkonu lub tarasu. Warto jednak pamiętać, że klimatyzator zewnętrzny jest urządzeniem o sporych gabarytach i jednocześnie potrzebuje trochę przestrzeni umożliwiającej poprawną wymianę powietrza.

W przypadku budynków wpisanych do rejestru zabytków należy także uzyskać zgodę od konserwatora zabytków. Istotne we wniosku będzie w szczególności lokalizacja jednostki zewnętrznej. Jak zamontować klimatyzator w bloku zabytkowym aby zwiększyć swoje szansę na zgodę konserwatora?  Najlepiej w miejscu niewidocznym, w podcieniach, czy na zakrytych balkonach lub loggiach, a także na elewacjach bocznych lub od strony  podwórza.

Zobacz również: Czy klimatyzacja szkodzi zdrowiu?

Dla podmiotów wydających zgodę na montaż klimatyzatora zewnętrznego istotne znaczenie będzie miał także wpływ działania jednostki na innych mieszkańców. Dlatego warto podkreślać we wniosku cichą pracę agregatu, która nie będzie zakłócać spokoju sąsiadom oraz brak wibracji, które będą szkodzić elewacji.

Klimatyzacja w bloku – jak ją zamontować

Pierwszym krokiem związanym z zakupem klimatyzacji do domu jest określenie swoich potrzeb w zakresie liczby jednostek wewnętrznych. Jeśli chcemy schłodzić kawalerkę wystarczy montaż klimatyzacji typu split zawierającej 1 jednostkę wewnętrzną oraz agregat skraplający. Jeśli mieszkanie w bloku ma więcej pokoi to warto wybrać klimatyzację typu multisplit, w ramach której do 1 agregatu zewnętrznego dołączonych jest kilka (do 5 sztuk) klimatyzatorów wewnętrznych.

Jak zamontować klimatyzację w bloku? Instalacja urządzeń w mieszkaniu wiąże się z koniecznością:

  • montażu jednostek wewnętrznych,
  • połączeniem jednostek wewnętrznych i agregatu zewnętrznego instalacją chłodniczą i elektryczną.

Jeśli montaż klimatyzacji w bloku wiążesz z gruntownym remontem mieszkania warto zainwestować we wpuszczenie orurowania i okablowania w ścianę. Ta metoda jest wprawdzie nieco droższa i bardziej czasochłonna, bo wymaga wykucia w ścianie rowka, w którym pomieści się instalacja chłodnicza i okablowanie, jednakże zapewnia zachowanie gładkich ścian. Innym sposobem jak założyć klimatyzację w mieszkaniu w bloku jest schowanie przewodów w listwie elektroinstalacyjnej. To drugie rozwiązanie jest tańsze i krótsze w realizacji.

Wybierz odpowiednie jednostki wewnętrzne

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu związany jest także z wyborem klimatyzatorów wewnętrznych. Najpopularniejszym rodzajem klimatyzatorów do mieszkań są jednostki ścienne. Lokalizowane są w przestrzeni pod sufitem, zajmują mało miejsca i gwarantują wysoką skuteczność pracy. Jednakże nie musisz ograniczać się do najpopularniejszych modeli. W ofercie rynkowej znajduje się kilka różnych rodzajów klimatyzatorów wewnętrznych. Możesz wybrać klimatyzator kanałowy, klimatyzator kasetonowy czy konsolę Bi-Flow.

Zatem jak zamontować klimatyzator w bloku? Możesz zdecydować się na instalację konsoli Bi-Flow, którą montuje się pod oknami tam, gdzie zazwyczaj umieszczane są kaloryfery. Taki klimatyzator pokojowy z powodzeniem będzie pełnił funkcję chłodzenia i ogrzewania pomieszczenia. Innym rodzajem jest klimatyzator kanałowy. Jego zaletą jest ukrycie całego urządzenia w przestrzeni podsufitowej w kanale. W ten sposób zyskujesz chłodne i świeże powietrze bez widocznej jednostki. Klimatyzatory kasetonowe montowane są zazwyczaj w podwieszanych sufitach. To powoduje, że zalecane są jedynie w pomieszczeniach wysokich  tj. wyższych niż 3m.

ZADZWOŃ