Klimatyzacja – gdzie ją zamontować?

Lokalizacja klimatyzatorów wewnętrznych i zewnętrznych jest kluczowa dla wydajnej i komfortowej pracy systemu. Warto zawczasu wiedzieć, jakie urządzenia potrzebują jakich warunków do wydajnej pracy i na tej podstawie wybrać te, które równocześnie będą spełniały oczekiwania i potrzeby użytkowników klimatyzacji w domu.

montaz jednostki zewnetrznej klimatyzacji

Gdzie zamontować jednostkę wewnętrzną klimatyzatora

Klimatyzacja do domu powinna uwzględniać dwie kwestie: pierwszą z nich są wymagania techniczne poszczególnych jednostek, drugą natomiast oczekiwania i potrzeby użytkowników. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli klimatyzatorów. W domach i mieszkaniach niewątpliwie najpopularniejsze są klimatyzatory ścienne, jednakże coraz więcej osób decyduje się także na jednostki kanałowe oraz kasety. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych urządzeń są konsole Bi-Flow.

Ścienne klimatyzatory w domu montowane są w górnych partiach ścian. To powoduje, że nie stanowią one problemu z punktu widzenia aranżacji pokoju. Należy jednak pamiętać, że jednostki ścienne muszą posiadać odpowiednią przestrzeń do prawidłowej pracy – powinny być montowane w odległości co najmniej 20 cm od sufitu i muszą mieć wolną przestrzeń co najmniej 15 cm po bokach.

Klimatyzatory kanałowe natomiast wymagają przygotowania systemu kanałów, w których będzie przebiegać orurowanie i okablowanie oraz gdzie zostanie zamontowane całe urządzenie. Kanałowy klimatyzator pokojowy jest całkowicie zasłonięty przed wzrokiem – jedynym widocznym elementem jest kratka wylotowa. To powoduje, że klimatyzacja w domu nie oddziaływuje na aranżację przestrzeni. Urządzenia zalecane są do obsługi długich pomieszczeń – ich zaletą jest daleka dystrybucja powietrza.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem są także klimatyzatory kasetonowe. Ze względu na montaż w suficie podwieszanym zalecane są jedynie do wysokich pomieszczeń. W zależności od modelu oferują 2 lub 4 kierunki nawiewu. Zabudowa w podwieszanym stropie powoduje, że dla użytkowników widoczne są jedynie jako elegancka kratka.

Konsole Bi-Flow to jednostki, które coraz częściej stosowane są w klimatyzacji domowej. Instaluje się je w dolnej partii ściany, zazwyczaj w przestrzeni podokiennej, gdzie spełniają rolę dwojaką – klimatyzatorów i grzejników. Dwustronny wylot powietrza sprawia, że zapewniają komfortową dystrybucję powietrza, także zimą.

Gdzie zamontować klimatyzator w mieszkaniu

Mieszkanie daje nieco bardziej ograniczone możliwości w zakresie montażu klimatyzacji. Problemem mogą być głównie niskie sufity. Dlatego też rzadko wykorzystywane są w mieszkaniach klimatyzatory kasetonowe (chyba, że te zlokalizowane są w starych kamienicach charakteryzujących się wysokimi stropami). Pozostałe modele klimatyzatorów domowych jak najbardziej pasują do przestrzeni prywatnych.

Szczególne znaczenie dla użytkowników ma komfortowy nawiew realizowany przez klimatyzator domowy. Gdzie umieścić jednostkę wewnętrzną w sposób, który zagwarantuje optymalną dystrybucję powietrza i zapobiegać będzie wrażeniu przeciągu? Przede wszystkim należy unikać takich lokalizacji, które będą determinowały nadmuch w miejsca najczęściej zajmowane przez człowieka. W salonie to kanapa czy stół, w pokoju dziecięcym biurko lub łóżeczko, w gabinecie – miejsce do pracy, a w sypialni łóżko. Warto zdecydować się na klimatyzator pokojowy, który posiada przyjazne dla domowników funkcje, np. kontroli przepływu powietrza 3D pozwalająca na sterowanie żaluzjami pionowymi i poziomymi czy system Inteligentnego Przepływu Powietrza zapewniający 6 sposobów nawiewu. Klimatyzator domowy nie musi także wysuszać powietrza – polecamy urządzenia z funkcją HADA CARE Flow, która zapobiega wysuszeniu skóry.

Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora

Decydując się na klimatyzację typu split lub multi-split warto uprzednio wybrać miejsce także dla agregatu. Gdzie zamontować klimatyzator w domu a gdzie w mieszkaniu? Zewnętrzny klimatyzator w domu może być z powodzeniem zawieszony na ścianie zewnętrznej budynku lub postawiony na stabilnym gruncie przy obiekcie. Tu miejsce determinuje głównie właściciel nieruchomości. W lokalach w budynkach wielorodzinnych jest nieco trudniej. Zewnętrzny klimatyzator do mieszkania zazwyczaj podwieszony jest na ścianie zewnętrznej budynku. Tu warto jednak pamiętać, że wymaga to zgody właściciela obiektu, spółdzielni czy wspólnoty. Jeśli budynek ma charakter zabytkowy zgodę taką musi wydać także konserwator zabytków. Agregat można także postawić na balkonie – wtedy zgoda nie jest wymagana. Warto także pamiętać, że urządzenie powinno stać w takim miejscu, które pozwoli na ograniczenie emisji hałasu tak, aby jego praca nie przeszkadzała sąsiadom.

ZADZWOŃ