Klimatyzacja split czy multi-split do domu?

Systemy klimatyzacji w obiektach o charakterze mieszkalnym są coraz częściej występującym elementem wyposażenia. Komfort termiczny i czyste powietrze w zamian za niewielkie opłaty za wykorzystaną energię elektryczną są doceniane przez dużą rzeszą użytkowników.

Klimatyzacja split – gdzie warto ją stosować?

Klimatyzacja split to układ składający się z jednego agregatu zewnętrznego i jednego klimatyzatora wewnętrznego. Doskonale sprawdza się w przypadku obsługi pojedynczych pomieszczeń. W ofercie rynkowej znajdują się urządzenia do obsługi różnej wielkości pomieszczeń. Klimatyzacja split zazwyczaj wykorzystuje jednostki wewnętrzne w postaci urządzeń ściennych. Split, podobnie zresztą jak multi-split, jest zazwyczaj wykorzystywany do chłodzenia pomieszczeń o charakterze mieszkalnym lub w małych obiektach komercyjnych. Jednocześnie może być wykorzystywany także do dogrzewania pomieszczeń.

Klimatyzacja multi-split – do domu i mieszkania

Klimatyzacja multi-split to system złożony z jednego agregatu zewnętrznego, do którego podłączonych jest kilka klimatyzatorów wewnętrznych. To sprawia, że jeden system może z powodzeniem zaspokoić potrzeby w zakresie optymalnej temperatury nawet w 5 pomieszczeniach. W efekcie – nie tylko mieszkanie, ale nawet spory dom może być obsłużony wyłącznie przez 1 agregat.

Takie rozwiązanie ma kilka ważnych zalet, które sprawiają, że multi-split jest coraz częściej wybierany przez użytkowników.

Liczba obsługiwanych pomieszczeń

Jak już wspomniano, multi-split umożliwia obsługę kilku pomieszczeń – na przykład w przypadku systemów Toshiba jest to od 2 do 5 pomieszczeń. Każdy system, w zależności od liczby jednostek wyposażony jest w klimatyzatory zewnętrzne o różnej mocy. W ofercie Toshiby znajdują się agregaty dedykowane systemom złożonym z 2, 3, 4 i 5 jednostek wewnętrznych.

Możliwość zastosowania różnorodnych rozwiązań

Klimatyzacje multi-split to układy bardzo elastyczne jeżeli chodzi o możliwość zastosowania różnorodnych typów klimatyzatorów. W ramach takich systemów Toshiba umożliwia podłączenie różnorodnych typów w ramach 1 układu. Tu do dyspozycji klientów znajdują się nie tylko klimatyzatory ścienne, ale także jednostki kanałowe, kasety czy konsole Bi-Flow, które można lokalizować na niższych partiach ścian (na przykład w miejscach tradycyjnie przeznaczonych dla kaloryferów). Co więcej, w ofercie każdy model dostępny jest w różnych wielkościach mocy, zatem użytkownicy mogą wybrać typ i dostosować go do kubatury pomieszczenia, które będzie zobowiązany obsłużyć.

Niższe koszty montażu

Zastosowanie multi-splitów to także niższe koszty montażu. Po pierwsze liczba zakupionych urządzeń będzie niższa. Wprawdzie im większy agregat, tym wyższe są koszty jego zakupy, ale do układów multi-split wystarczy jedna sztuka, a nie na przykład 5 (kiedy zaplanujemy układ typu split do pięciu pomieszczeń). Niższe także będą sumaryczne koszty montażu systemu multi-split niż split.

Niższe koszty eksploatacyjne (prąd i konserwacja)

Mniej urządzeń do obsługi to niższe koszty związane z wykorzystaniem energii elektrycznej. W dobie drastycznych podwyżek opłat związanych z prądem jest to argument nie do przecenienia. Drugą sprawą będą niższe koszty związane z systematyczną konserwacją urządzeń. Warto pamiętać, że klimatyzacja jest systemem, który wymaga konserwacji co najmniej 1 raz do roku (w przypadku wykorzystywania jej także do dogrzewania pomieszczeń zimą – co najmniej 2 razy do roku). Różnice w kosztach konserwacji zasadniczo działają na rzecz multi-splitów.

Czyste powietrze w każdym wnętrzu

Zastosowanie systemu split do przestrzeni składającej się z kilku pomieszczeń sprawia, że nie będzie ona zdolna do równomiernego rozłożenia temperatury w całym domu czy mieszkaniu. Dotyczy to także zdolności urządzenia do filtrowania powietrza. Zatem, jeśli zależy Ci na uzyskaniu czystego, zdrowego i wolnego od alergenów, pyłów czy nieprzyjemnych zapachów powietrza – zainwestuj w system multi-split.

Estetyka elewacji

Postawienie wielu agregatów zewnętrznych w przypadku zastosowania kilku układów split jest problematyczne nie tylko w bloku, ale także w domku jednorodzinnym. Duża liczba jednostek zewnętrznych szpeci najbliższy krajobraz (gdy urządzenia postawione są na gruncie) lub elewację budynku. W przypadku mieszkań postawienie kilku agregatów na balkonie jest wręcz niemożliwe, więc pozostaje rozwiązanie polegające na podwieszeniu ich na ścianie zewnętrznej.

Jedno pozwolenie od właściciela obiektu

Warto pamiętać, że powieszenie czegokolwiek na elewacji zewnętrznej budynku wymaga zgody jego właściciela. To nie jest problem właścicieli domów jednorodzinnych (tu tylko mogą grać rolę względy estetyczne), ale z pewnością mieszkańców budynków wielorodzinnych. Uzyskanie zgody od wspólnoty mieszkaniowej czy spółdzielni wcale nie musi być proste, a w przypadku kilku urządzeń wręcz niemożliwe.

Niższy poziom hałasu

Zastosowanie jednego agregatu to także niższa emisja dźwięków. To ma znaczenie szczególnie w przypadku budynków wielorodzinnych czy ciasnej zabudowy domków jednorodzinnych w miastach. Pamiętajmy, że warto zadbać nie tylko o swój komfort, ale także nie zakłócać spokoju najbliższym sąsiadom.

ZADZWOŃ