Klimatyzacja w obiektach mieszkalnych

W wielu obiektach mieszkalnych klimatyzacja to nie luksus, a konieczność. Jej znaczenie rośnie z roku na rok nie tylko z uwagi na ocieplenie klimatu. Mają na to wpływ też inne, równie negatywne zmiany dotyczące jakości otaczającego nas środowiska.

Klimatyzacja split kontra multi-split

Osoby rozważające zakup klimatyzatora powinny dowiedzieć się, jaka jest różnica między klimatyzacją typu split i multi-split. Pierwsza z wymienionych złożona jest z dwóch jednostek:

  • zewnętrznej – która jest montowana na zewnątrz budynku; w momencie załączania się agregatu generuje ona pewien poziom hałasu, który na szczęście nie jest uciążliwy w codziennym życiu;
  • wewnętrznej – montowanej we wnętrzu pomieszczenia, z reguły na ścianie lub suficie.

Jednostka zewnętrza połączona jest z wewnętrzna za pomocą dwóch przewodów, w których wnętrzu obecny jest czynnik chłodzący. Cechą charakterystyczną klimatyzacji split, jest to, że obsługuje ona tylko jedno pomieszczenie. Poza tym, zaopatrzona jest w indywidualne zasilanie prądem elektrycznym.

 

Klimatyzacja multi-split różni się od split bardziej, niż mogłoby się wydawać. Jak już wspomniano, w systemie split jednej jednostce agregatu zewnętrznego odpowiada jednostka urządzenia wewnętrznego. W przypadku multi-split wiele jednostek wewnętrznych połączonych jest z jedną jednostką zewnętrzną. Jest to rozwiązanie polecane wszędzie tam, gdzie problemem jest uzyskanie pozwolenia na montaż na zewnątrz budynku większej liczby urządzeń. Klimatyzacja multi-split obejmuje swoim działaniem jedynie te pomieszczenia, w których istnieje potrzeba uruchomienia systemu.

System multi-split wykorzystywany jest w pierwszej kolejności w obiektach użyteczności publicznej. Spotkać go można w restauracjach, biurowcach, hotelach. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie jest stosowany w prywatnych domach i mieszkaniach. Również tam coraz częściej instaluje się system klimatyzacji multi-split. Jego atutem jest pompa ciepła używana do ogrzewania pomieszczeń, w przejściowych porach roku. Dzięki funkcji ogrzewania i pracy w niskich temperaturach oraz zastosowaniu wydajnych urządzeń inwerterowych, współczesne klimatyzatory mogą być wykorzystane o każdej porze roku – na przykład klimatyzatory Toshiba model DAISEIKAI 9 mogą efektywnie pracować w temperaturach zewnętrznych wahających się od -15oC do + 46oC.  

Poprawa efektywności energetycznej klimatyzatorów

W dzisiejszych czasach wykorzystywanie urządzeń energooszczędnych to trend, o którym niemal każdy wie, i który wielu stara się wdrażać do swojej codzienności. Wynika to między innymi z odpowiedzialności spoczywającej na barkach producentów systemów klimatyzacji, którzy zobowiązani zostali do ulepszania efektywności energetycznej swoich urządzeń. Przykładowo, Toshiba wprowadziła na rynek klimatyzatory multi-split, które zapewniają oszczędność energii na poziomie 40-50 procent. Tego typu urządzenia są produktem trafiającym do coraz większego grona odbiorców.

Za zmniejszone zużycie energii w klimatyzatorach odpowiada przetwornica (ang. inverter), która steruje prędkością silnika w napędzie sprężarki. Na szczególną uwagę zasługują dwurotacyjne sprężarki inwerterowe Toshiba. Za ich sprawą jednostki wewnętrzne uzyskują klasę energetyczną nawet do A+++ (np. model DAISEIKAI 9). Dla porównania, tradycyjne klimatyzatory temperaturę regulują dzięki sprężarce pracującej z maksymalną wydajnością.

Higiena systemów klimatyzacji

Współczesne klimatyzatory mogą podnieść komfort życia nie tylko w miesiącach letnich. Jak już wspomniano, urządzenia stosowane są również do ogrzewania pomieszczeń. Nie każdy również wie, że system klimatyzacji może poprawić jakość powietrza. Doskonale sprawdza się w roli oczyszcza, oczywiście pod warunkiem, że wyposaży się go w odpowiednie filtry. W klimatyzatorach można spodziewać się filtrów mechanicznych, które oczyszczają powietrze z kurzu, pyłu. Ten rodzaj filtrów montuje się tuż przed wylotem powietrza wdmuchiwanego do pomieszczenia. Tymczasem filtry węglowe stanowią barierę dla bardzo drobnych cząstek oraz przykrych zapachów. Warto wspomnieć również o jonizatorach, które uwalniają sporą ilość jonów ujemnych wiążących brud, kurz, formaldehyd, wydzieliny z żywicy, cząsteczki stałe w dymie papierosowym. W jonizator zaopatrzony jest m.in. Toshiba DAISEIKAI 9. Klimatyzatory wyposażone są też w filtry antybakteryjne, które chronią przed przenikającymi do klimatyzowanych pomieszczeń mikroorganizmami.

ZADZWOŃ