Montaż klimatyzacji – jak to robimy w naszej firmie

Prawidłowa instalacja systemu klimatyzacji jest kluczowa dla jej wydajnego działania. Uchylamy rąbka tajemnicy, dlaczego realizowany przez naszych serwisantów montaż jednostek daje oczekiwane efekty i jest gwarancją długiego i bezawaryjnego działania klimatyzacji.

Dlaczego warto mieć klimatyzację?

Klimatyzacja coraz częściej jest instalowana zarówno w domach, jak i mieszkaniach. Jej zadaniem jest stworzenie komfortowych warunków termicznych wewnątrz obiektu. Utarło się, że systemy klimatyzacyjne służą do chłodzenia powietrza podczas ciepłej pory roku, jednakże mogą być także wykorzystywane do ogrzewania lub dogrzewania pomieszczeń. Funkcję tę zapewnia szerokie spektrum warunków pracy urządzeń, które wydajnie pracują w temperaturach od -15 st.C do +46 st.C.

Za wykorzystaniem systemów klimatyzacyjnych przemawia również fakt, że są one niezwykle proste w obsłudze. Uzyskanie pełnego komfortu termicznego może być:

  • szybkie – wystarczy zastosować funkcję TURBO, dzięki której w ciągu kilku minut powietrze w pomieszczeniu uzyska zadaną temperaturę);
  • niedrogie a nawet darmowe – energooszczędne jednostki pobierają niewiele energii elektrycznej, a w przypadku korzystania z prądu wytwarzanego przez instalację fotowoltaiczną nawet bezkosztowe;
  • ciche – dobrej marki urządzenia emitują w trybie cichej pracy dźwięk na poziomie 19 dB(A), czyli tyle co ludzki szept;
  • korzystne dla zdrowia – wielopoziomowa filtracja oraz zastosowana w niektórych urządzeniach jonizacja zapewnia eliminację z powietrza drobnoustrojów, alergenów, nieprzyjemnych zapachów a nawet smogu.

Określ lokalizację jednostek wewnętrznych i agregatu

Z punktu widzenia użytkowników najważniejsze jest, aby klimatyzacja zapewniała odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Nasi monterzy pomogą wybrać miejsce, które będzie nie tylko optymalne w zakresie dystrybucji powietrza w pokoju, ale także wskażą lokalizację najlepszą dla wydajnego działania jednostek wewnętrznych i agregatu zewnętrznego. W tym względzie kluczowe będą odprowadzenie gorącego powietrza na zewnątrz i właściwa przestrzeń działania dla klimatyzatorów wewnętrznych. Warto podkreślić, że klimatyzatory potrzebują przestrzeni do prawidłowej pracy – na przykład jednostki ścienne powinno się montować w odległości co najmniej 20 cm od sufitu i 30 cm z każdej strony od ścian lub innych przedmiotów.

W zakresie połączenia urządzeń wewnętrznych z agregatem konieczne będzie przeprowadzenie instalacji przez ścianę zewnętrzną. To będzie wiązało się z wywierceniem odpowiedniego otworu, który w dodatku powinien być wykonany pod odpowiednim kątem zapewniającym swobodny przepływ skroplin.

Montaż jednostki zewnętrznej także ma znaczenie. Może być ona posadowiona na ziemi/balkonie/tarasie lub podwieszona na ścianie. Ważne, aby także dysponowała odpowiednią ilością miejsca umożliwiającego prawidłową pracę. Jeśli nie posiadasz wolnej przestrzeni do posadowienia urządzenia na stabilnym gruncie można zdecydować się na jego powieszenie na ścianie zewnętrznej budynku. Do tego celu stosujemy specjalne, solidne uchwyty, które są w stanie utrzymać stosunkowo duży ciężar urządzenia. Warto zaznaczyć, że uchwyt musi być solidnie przymocowany do ściany, zatem jeśli instalujemy agregat na uchwycie w ścianie ocieplanej styropianem stosujemy dłuższe i grubsze kołki.

Montaż jednostki zewnętrznej i klimatyzatorów wewnętrznych to nie wszystko

Agregat i jednostki wewnętrzne muszą być połączone ze sobą instalacją freonową zapewniającą cyrkulację czynnika chłodniczego oraz siecią kabli elektrycznych zasilających urządzenia. Istota jest także rurka odprowadzająca skropliny. Instalacja wymaga również sprawdzenia szczelności układu, odpowietrzenia instalacji freonowej i usunięcia z niej wilgoci.

System klimatyzacji, poza niewątpliwymi atutami związanymi z funkcjonalnością, musi być także wykonany estetycznie. Najlepszym rozwiązaniem pozwalającym na ukrycie orurowania i okablowania jest ukrycie ich w ścianie. Warto jednak podkreślić, że metoda ta wydłuża i zwiększa czas realizacji. Innym, prostszym i niewątpliwie tańszym rozwiązaniem, które także wygląda estetycznie, jest ukrycie rur i kabli w listwie elektroinstalacyjnej.

Sprawdzamy, czy instalacja działa poprawnie

Jednym z podstawowych elementów montażu klimatyzacji jest jej próbny rozruch. Pozwala ocenić, czy wszystkie urządzenia działają poprawnie i skropliny wydobywają się z urządzeń w odpowiedni sposób. Przetestowana klimatyzacja uzyskuje rok gwarancji do czasu poddania jej konserwacji i czyszczeniu. Należy pamiętać, że utrzymanie gwarancji jest zależne od przeprowadzenia serwisu po wykonaniu instalacji.

Naszym atutem jest także dbałość o wyposażenie mieszkania czy domu podczas realizacji prac związanych z montażem instalacji klimatyzacyjnej. Po wykonaniu zlecenia sprzątamy miejsce montażu, dzięki czemu ewentualny gruz, pozostałości po pracach usuwamy z pomieszczeń. W ten sposób możesz od razu cieszyć się z efektów.

ZADZWOŃ