Pompy ciepła – ekonomiczne i ekologiczne ciepło

Ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej to podstawowe instalacje w każdym obiekcie. Polacy coraz częściej wybierają urządzenia, które gwarantują ekologiczną pracę. Jednym takich z oferowanych na rynku rozwiązań są pompy ciepła typu woda-powietrze.

Jak działają pompy ciepła?

Pompy ciepła typu woda-powietrze wykorzystują energię zawartą w powietrzu znajdującym się na zewnątrz obiektu. Urządzenia, dzięki czynnikowi chłodniczemu oraz sprężaniu powietrza, wytwarzają ciepło, które następnie jest wykorzystywane do przygotowywania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania pomieszczeń.

Cykl pracy pompy ciepła rozpoczyna się na zewnątrz budynku, gdzie w instalacji krąży czynnik chłodniczy pobierający energię z otoczenia. Pod wpływem niskiego ciśnienia i temperatury, której wysokość może być poniżej 0 stopni Celsjusza, czynnik ten zaczyna wrzeć, tym samym podnosząc w układzie ciśnienie i temperaturę, jednocześnie trafia do sprężarki, gdzie zmienia postać na gazową. Kolejnym etapem przepływ czynnika chłodniczego jest skraplacz, gdzie gaz oddaje ciepło do instalacji. Po tym przepływa przez zawór rozprężny, powodujący spadek jego ciśnienia i obniżenie temperatury. Następnie cykl rozpoczyna się od nowa.

Na rynku dostępne są modele pomp, które mogą nie tylko służyć do ogrzewania, ale także do chłodzenia. W tym wypadku cykl przebiega odwrotnie – czyli pobiera ciepło z instalacji i oddaje je na zewnątrz.

Pompa ciepła podłączona do systemu centralnego ogrzewania

Systemy pomp ciepła typu woda-powietrze mogą być instalowane zarówno w nowych, jak i funkcjonujących instalacjach grzewczych. Najlepiej sprawdzają się jako źródło ciepła w przypadku niskotemperaturowych odbiorników – na przykład ogrzewania podłogowego czy ściennego. Wynika to z faktu, że powyższe odbiorniki mają dużą powierzchnię oddającą ciepło, co powoduje, że pompy ciepła nie muszą generować wysokich temperatur, aby skutecznie ogrzać obiekt. Warto zaznaczyć, że odbiornikiem tych systemów mogą być także kaloryfery. Instalacje wykorzystujące pompy ciepła zawierają zasobniki ciepłej wody, dzięki czemu pozwalają ograniczyć do minimum straty cieplne. Zbudowane są one z materiałów odpornych na korozję  – w tym stali nierdzewnej kwasoodpornej, co zapewnia ich wieloletnią bezproblemową eksploatację.

Należy podkreślić, że pompy ciepła woda-powietrze są w pełni ekologicznym źródłem ciepła. Nie korzystają ze spalania ani paliw kopalnych (węgiel, olej, gaz), ani źródeł odnawialnych typu pellet. Bazują wyłącznie na powszechnie dostępnym medium – powietrzu, którego w żaden sposób nie zanieczyszczają. W efekcie gwarantują brak emisji do atmosfery jakichkolwiek substancji, dzięki czemu możesz cieszyć się zawsze czystym powietrzem w swojej najbliższej okolicy.

Ogrzewanie oparte o pompy ciepła ma jeszcze jedną ogromną zaletę – gwarantuje pełen komfort użytkowania. W pełni zautomatyzowany proces pobierania ciepła oraz przekazywania go do instalacji centralnego ogrzewania sprawia, że użytkownicy nie muszą podejmować jakichkolwiek czynności oprócz ustawienia oczekiwanej temperatury powietrza wewnątrz pomieszczeń.

Pompy ciepła do ogrzewania i podgrzewania wody użytkowej

Pompy ciepła sprawdzają się także jako urządzenia dedykowane tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Mogą być stosowane niezależnie od instalacji centralnego ogrzewania i na przykład być wykorzystywane poza sezonem grzewczym. Ich wydajność jest bardzo wysoka. Z powodzeniem podgrzewają wodę nawet do +65 stopni Celsjusza co sprawia, że spełnia ona nawet wyśrubowane potrzeby użytkowników.

Pompy ciepła przeznaczone do obsługi c.w.u. zabudowane są jedną obudową i przeznaczone do umieszczenia wewnątrz budynku. Kompaktowa wielkość pozwala umieścić je nawet w ograniczonej przestrzeni piwnicy czy spiżarni. Także ten rodzaj pomp woda-powietrze jest w pełni ekologiczny. 

Czy pompy ciepła woda-powietrze sprawdzają się w polskich warunkach klimatycznych?

Zima w Polsce może zaskakiwać niskimi temperaturami, stąd częste pytanie osób zainteresowanych, czy pompy ciepła woda-powietrze dadzą radę ogrzać budynek nawet w temperaturach znacznie poniżej 0 stopni Celsjusza. Otóż zastosowany w systemie czynnik chłodniczy charakteryzuje się punktem wrzenia w warunkach normalnego ciśnienia kilkadziesiąt stopni poniżej OoC. W efekcie pompy ciepła działają efektywnie nawet przy temperaturze zewnętrznej sięgającej -25 stopni Celsjusza skutecznie ogrzewając obiekt także zimą.

ZADZWOŃ